Užívanie marihuany – ako pôsobí na erektilnú dysfunkciu?

Užívanie marihuany – ako pôsobí na erektilnú dysfunkciu?

Marihuana a vaše zdravie

Marihuana sa často spája s vedľajšími účinkami, ktoré môžu ovplyvniť sexuálne zdravie, vrátane erektilnej dysfunkcie..

Mnoho štátov legalizovalo marihuanu na lekárske účely. Predpisovať ju na erektilnú dysfunkciu ale nie je povolené.

Marihuana údajne zlepšuje náladu, ale môže mať aj negatívny dopad na sexuálnu výkonnosť.

Erektilná dysfunkcia

Erektilná dysfunkcia je neschopnosť dosiahnuť a udržať si erekciu. Je to bežný zdravotný stav. Erektilná dysfunkcia môže viesť k stresu a problémom vo vzťahu.

Ak sa erektilná dysfunkcia z času na čas objavuje, zvyčajne sa nie je čoho obávať. Ale ak sa pravidelne opakuje, môže byť príznakom iného zdravotného stavu. V takom prípade môže vyliečenie daného stavu vyriešiť problém s erekciou.

Marihuana

Marihuana pochádza z listov, stoniek, semien a kvetov konopnej rastliny Cannabis sativa. Podľa Národného inštitútu pre užívanie drog je marihuana chemickou látkou pod názvom delta-9-tetrahydrokanabinol (THC). Má príbuzných vyše 100 chemikálií známych ako kanabinoidy.

Medzi krátkodobé účinky marihuany patria zmena vnímania skrze zmysly, zmena pojmu o čase, zmeny nálady, zhoršené pohyby, problémy s uvažovaním a problémy s pamäťou. Z dlhodobého hľadiska marihuana ovplyvňuje vývoj mozgu a schopnosť učiť sa. Informácie o ďalších bylinách https://www.erekciablog.sk/byliny/

Mnoho štátov marihuanu legalizovalo na lekárske účely. Avšak úrad pre potraviny a liečivá (FDA) ho neschválil na žiadny zdravotný stav. V každom štáte sa podmienky predpísania marihuany líšia a môže byť užívaná pri týchto zdravotných stavoch:

 • rakovina
 • glaukóm (zelený očný zákal)
 • HIV/AIDS
 • hepatitída typu C
 • bolesť
 • chronické chradnutie
 • nevoľnosti
 • záchvaty a epilepsia
 • post-traumatické stresové poruchy(PTSD)
 • LouGehrigova choroba
 • roztrúsená skleróza
 • Alzheimerova choroba

Marihuana nemôže byť predpisovaná na erektilnú dysfunkciu. V niektorých štátoch je možné predpísať marihuanu na zdravotné stavy, ktoré nie sú uvedené v zozname vyššie, ak si lekár myslí, že môže zdravotne pomôcť.

Marihuana sa fajčí vo forme šúľaných cigariet (jointov) alebo sa vdychuje cez trubicu (bongo). Niektoré ľudia si robia z marihuany čaj alebo si ju zamiešajú do koláčikov, pečiva, či sladkostí.

Marihuana sa často spája s vedľajšími účinkami, ktoré sú spojené so sexualitou.

Výhody marihuany

Marihuana môže pomôcť pri poškodeniach spôsobených vysokým cholesterolom.

Marihuana sa spája s väčšou sexuálnou túžbou a vzrušením.

Vysoký cholesterol je rizikovým faktorom erektilnej dysfunkcie. Štúdia publikovaná v časopise Klinická a vývojová imunológia zistila, že marihuana môže pomôcť znížiť tvorbu tkaniva a poškodenia spôsobené vysokým cholesterolom.

Marihuana má reputáciu, že jej konzumentom dodáva pocit eufórie. Niektorí jej užívatelia hovoria, že zlepšuje sexuálne zážitky, a to:

 • zlepšením nálady
 • sexuálnou túžbou
 • vzrušením

Nevýhody marihuany

Niektoré štúdie naznačujú, že marihuana môže prispievať k erektilnej dysfunkcii.

Denné užívanie marihuany môže u mužov viesť k problém s dosiahnutím orgazmu.

Avšak marihuana nemusí vždy spôsobiť sexuálne povzbudenie, ako sa to o nej hovorí. Štúdia publikovaná v časopise Žurnál sexuálnej medicínyzistila, že vlastne naopak môže u mužov zvyšovať riziko erektilnej dysfunkcie. Štúdie dokázali, že keď sa THC dostane do mozgu, dáva konzumentom pocit, že sa „vznášajú“. To zasahuje do normálneho fungovania vášho tela. Môže tiež ovplyvniť funkciu hladkých svalov penisu a spôsobiť erektilnú dysfunkciu.

Iná štúdia zistila, že denná konzumácia marihuany vedie u mužov k problémom dosiahnuť orgazmus.

Podľa kliniky Mayo môže marihuana tiež spôsobiť gynekomastiu. Je to stav, kedy sa mužom zväčšujú prsníky kvôli hormonálnej nerovnováhe, čo tiež ovplyvňuje sexuálnu výkonnosť.

Marihuana a iné lieky

Marihuana môže nebezpečne reagovať s istými liekmi nasledujúcimi spôsobmi:

Môže zasahovať do riedidiel krvi a zvyšovať riziko krvácania. Preto buďte opatrní s jej konzumáciou, ak užívate lieky na riedenie krvi, ako sú aspirín, ibuprofen (Motrin, Advil), warfarín (Coumadin) a naproxén (Aleve).

Môže ovplyvniť hladinu cukru v krvi. Preto buďte opatrní s jej konzumáciou, ak užívate lieky, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi, ako je inzulín.

Môže znížiť krvný tlak. Buďte opatrní, ak užívate lieky na krvný tlak.

Môže zvýšiť pocit ospalosti, keď sa užíva s liekmi, ktoré spôsobujú ospalosť, ako sú Ativan a Valium.

Užívanie Viagry spolu s konzumáciou marihuany nie je najmúdrejším krokom. V dokumente zverejnenom v časopise Klinická kardiológia sa ukázalo, že marihuana zabraňuje správnej metabolizácii Viagry. To znamená zvýšené riziko srdcovo- cievnych ochorení.

Je tiež možné, že marihuana reaguje aj s inými liekmi. Ak ste konzumentom marihuany, povedzte to svojmu lekárovi skôr, než začnete brať akékoľvek lieky, či už na predpis, alebo voľne predajné.