Je pravda, že Tribulus Terrestris (Kotvičník) naozaj funguje? Pohľad založený na dôkazoch

Je pravda že Tribulus Terrestris Kotvičník naozaj funguje

Mnoho z dnešných populárnych doplnkov stravy pochádza z rastlín, ktoré sa medicínsky využívajú už od dávnych časov.

Jednou z takýchto rastlín je aj Tribulus terrestris (kotvičník zemný), u ktorého sa predpokladá, že prináša rôzne zdravotné výhody, ako je zníženie hladiny cukru i cholesterolu, mení hladiny hormónov v tele a zlepšuje sexuálnu funkciu i libido.

V tomto článku sa dozviete všetko, čo by ste mali vedieť o tejto rastlinke, hlavne aké má zdravotné účinky a či je vhodné zvážiť ju ako doplnok vašej stravy.

Čo je Tribulus Terrestris?

Tribulus terrestris je malá listnatá rastlinka. Je známa tiež ako kotvičník zemný, či Gokshura.

Rastie na mnohých miestach, vrátane častí Európy, Ázie, Afriky a Blízkeho východu.

Koreň aj plod tejto rastlinky bol používaný v tradičnej čínskej medicíne i indickej ajurvédskej medicíne.

Tradične ľudia používajú túto rastlinu na rôzne potenciálne účinky, ako je aj zvýšenie libida, udržanie zdravého močového traktu a utlmenie opuchu.

V súčasnosti sa Tribulus terrestris široko používa ako všeobecný zdravotný doplnok, medzi ktoré patria aj doplnky na zvýšenie hladiny testosterónu.

Zhrnutie: Tribulus terrestris je rastlinou, ktorá sa už mnoho rokov užíva kvôli potenciálnym zdravotným prínosom. Je populárna ako všeobecný zdravotný doplnok i ako doplnok na zvýšenie hladiny testosterónu.

Môže mať vplyv na zdravie srdca a krvný cukor

Hoci mnoho ľudí užíva Tribulus terrestris kvôli jeho potenciálnym účinkom na sexuálnu funkciu a testosterón, štúdie ukázali, že má ďalšie dôležité účinky. Jedna štúdia skúmala účinky užívania 1,000 mg Tribulu terrestris denne na vzorke 98 žien s cukrovkou II. typu. Po troch mesiacoch užívania tieto ženy zaznamenali nižšiu hladinu cukru i cholesterolu. U žien, ktoré užívali len placebo, tieto zmeny nenastali.

I štúdie na zvieratách ukázali, že Tribulus terrestris môže znížiť hladinu cukru v tele a tiež že môže pomáhať chrániť pre poškodením krvných ciev a predchádzať zvýšeniu hladiny cholesterolu. Hoci tieto zistenia vyzerajú sľubne, je potrebné vykonať ešte ďalšie výskumy, aby sa stanovilo, ako je táto rastlina prínosná pre zdravie.

Zhrnutie: predbežné dôkazy ukazujú, že Tribulus terrestris môže zlepšiť kontrolu cukru a cholesterolu v krvi u ľudí s cukrovkou. Avšak výskum na ľuďoch je zatiaľ len obmedzený.

U ľudí nezvyšuje testosterón

Keď si narýchlo vyhľadáte doplnky Tribulu terrestris na internete, zistíte, že mnohé produkty vyrobené z tejto rastliny sľubujú zvýšenie hladiny testosterónu.

Jedna recenzia analyzovala výsledky 12 hlavných štúdií o účinkoch tejto rastliny na mužov a ženy vo veku 14–60 rokov. Tieto štúdie trvali 2–90 dní a ich účastníci boli zdraví ľudia, ako aj tí so sexuálnymi  problémami.

Výskumníci zistili, že tento doplnok výživy vôbec hladinu testosterónu nezvyšuje.

Iní výskumníci zistili, že kotvičník taktiež môže zvyšovať testosterón u niektorých pokusov so zvieratami, ale tento výsledok sa neukázal v štúdiách vykonaných na ľuďoch.

Zhrnutie: napriek marketingovým tvrdenia sa nezdá, že by Tribulus terrestris zvyšoval testosterón u ľudí. Tento záver je založený na štúdiách na mužoch  ženách rôzneho zdravotného stavu a veku.

Kotvičník zemný môže zvyšovať libido

Hoci tento doplnok nezvyšuje testosterón, môže zvyšovať libido.

Niektoré výskumy ukázali, že ak muži so zníženým sexuálnym apetítom konzumovali 750–1,500 mg dávku Tribulus terrestris denne po dobu dvoch mesiacov, ich sexuálna túžba vzrástla o 79%.

Takisto 67% žien s veľmi nízkym libidom potvrdilo zvýšenú sexuálnu túžbu po tom, čo začali brať doplnok v dávkach 500–1,500 mg po dobu 90 dní.

Ďalšie štúdie uviedli, že doplnky obsahujúce túto rastlinku zvyšovali sexuálnu túžbu, vzrušenie i uspokojenie u žien s nízkym libidom.

Avšak štúdie na mužoch s erektilnou dysfunkciou ukázali len zmiešané výsledky.

Jeden výskum ukázal, že užívanie 800 mg tohto doplnku denne nemusí účinne liečiť erektilnú dysfunkciu.

Iné štúdie ukázali výrazné zlepšenie v erekcii a sexuálnej spokojnosti pri dávke 1,500 mg denne.

Hoci sa zdá, že Tribulus terrestris môže zvyšovať libido u žien i mužov, je potrebné vykonať rozsiahlejší výskum na ujasnenie rozsahu tohto doplnku na sexualitu.

 

Zhrnutie: Výskum dokázal, že Tribulus terrestris môže zvyšovať libido u žien i mužov, ktorí majú problémy so sexuálnym apetítom. Štúdie tejto bylinky v spojitosti s liečbou erektilnej dysfunkcie ukázali zmiešané výsledky, pričom užívanie vyšších dávok sa ukazuje ako prínosnejšie.

 

Nezlepšuje budovanie tela, ani výkonnosť pri cvičení

Aktívni jedinci často užívajú doplnky obsahujúce Tribulus terrestris, aby zlepšili kompozíciu svojho tela tým, že naberú svalstvo a znížia obsah tuku.

Toto je čiastočne spôsobené tým, že táto rastlina má povesť zvyšovania testosterónu v tele, hoci výskumy ukazujú, že to nemusí byť založené na pravde.

Skutočnosť je taká, že štúdie skúmajúce vplyv tejto rastliny na budovanie tela a výkonnosť u aktívnych jedincov a atlétov sú len veľmi obmedzené.

Jedna štúdia skúmala, ako doplnky Tribulus terrestris ovplyvňovali výkonnosť u elitných mužských hráčov rugby.

Muži užívali tento doplnok po dobu piatich týždňov záťažového tréningu. Avšak na konci skúmaného obdobia nebol zistený žiadny rozdiel svalovej hmoty alebo celkovej sile, pri porovnaní dvoch skupín, z ktorých jedna užívala doplnok a druhá len placebo.

Ďalšia štúdia zistila, že ani osem týždňov užívania tohto doplnku zároveň s cvičebným programom, nezlepšila budovanie tela, jeho silu alebo svalovú vytrvalosť lepšie ako placebo.

Nanešťastie, zatiaľ neexistuje žiadny výskum ohľadom účinkov Tribulus terrestrisna ženy, ktoré cvičia. Avšak je pravdepodobné, že ani u nich by sa neukázali žiadne účinky tohto doplnku.

Zhrnutie: Zdá sa, že Tribulus terrestris nezvyšuje objem svalstva, neznižuje obsah tuku, ani nezvyšuje výkonnosť pri cvičení o nič viac než placebo.

Ďalšie možné účinky

Okrem možných účinkov, o ktorých sme sa už zmienili, môže kotvičník mať i ďalšie účinky na telo:

Rovnováha tekutín: táto rastlina môže pôsobiť ako diuretikum a zvýšiť tvorbu moču.

Imunitný systém: pri pokusoch na potkanoch sa ukázalo, že tento doplnok zvyšuje imunitný systém.

Mozog: ako súčasť doplnku s viacerými ingredienciami môže mať Tribulus terrestris anti depresívne účinky, čo ukázali pokusy na myšiach.

Zápal: skúmavková štúdia ukázala možné protizápalové účinky.

Zmiernenie bolesti: u potkanov sa ukázalo, že tento doplnok vo veľkých dávkach môže zmierňovať bolesť.

Rakovina: skúmavková štúdia ukázala možné protinádorové účinky Tribulus terrestris.

Avšak takmer všetky tieto účinky sú preukázané na výskumoch na zvieratách alebo v skúmavkových štúdiách a i tam sú dôkazy len obmedzené.

Aby sme zistili, či Kotvičník zemný naozaj má tieto účinky, je potrebné vykonať oveľa viac štúdií tak na ľuďoch, ako aj na zvieratách.

 

Zhrnutie: Hoci mnoho ľudí špekuluje o zdravotných účinkoch Tribulus terrestris, tieto tvrdenia dokazuje zatiaľ len málo dôkazov. Väčšina doterajšieho výskumu bola vykonaná na zvieratách alebo v skúmavkách, no nie na ľuďoch.

 

Dávkovanie, bezpečnosť a vedľajšie účinky

 

Výskumníci použili širokú škálu dávkovania, keď chceli zistiť účinnosť Tribulus terrestris.

Štúdie skúmajúce jeho účinok na zníženie cukru v tele používali dávku 1,000 mg za deň, zatiaľ čo výskum zameraný na zvýšenie libida skúšal dávkovanie v rozmedzí 250–1,500 mg denne.

Iné štúdie predpisovali dávkovanie podľa telesnej hmotnosti. Napríklad viaceré štúdie používali dávku 10–20 mg na kg telesnej hmotnosti.

Takže ak vážite, povedzme, 70 kg, vaša dávka by bola 700–1,400 mg za deň.

 

Saponíny v Tribulus Terrestris

 

Mnoho doplnkov uvádza dávku spolu s percentuálnym podielom saponínov.

Saponíny sú špecifické chemické zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v Tribulus terrestris, a percento ich obsahu znamená množstvo doplnku, ktoré je vytvorené z týchto zlúčenín.

Doplnky Tribulusu obsahujú bežne 45–60% saponínov. Dôležité ale je, že pri vyššom podiele saponínov je potrebné podávať nižšiu dávku, pretože v takom prípade je doplnok koncentrovanejší.

Minimálne vedľajšie účinky

Viacero štúdií, ktoré použili rôzne dávkovanie, hlásia len minimálne vedľajšie účinky a vôbec žiadne obavy s ohľadom na bezpečnosť.

Málo častým vedľajším účinkom sú napríklad žalúdočné kŕče alebo reflux.

Avšak štúdia na potkanoch vyvolala obavy z možného poškodenia obličiek. Takisto sa objavil v súvislosti s Kotvičníkom jeden prípad toxicity, keď ho jeden muž užíval na prevenciu obličkových kameňov.

Vo všeobecnosti ale väčšina informácií neukazuje, že by tento doplnok mohol mať škodlivé vedľajšie účinky. Avšak je dôležité zvážiť všetky potenciálne riziká a prínosy.

Ak chcete začať s užívaním tribulusu, určite sa o vhodnom dávkovaní porozprávajte s poskytovateľom vašej zdravotnej starostlivosti.

Zhrnutie: väčšina štúdií naznačuje, že Kotvičník zemný nespôsobuje závažnejšie vedľajšie účinky. Avšak žalúdočné kŕče sa môžu objaviť ako príležitostný vedľajší účinok a obmedzené dôkazy ukázali aj potenciálne riziko toxicity.

 

Zdroj: https://www.erekciablog.sk/kotvicnik-zemny-tribulus-terrestris/

Záver

Tribulus je malá listnatá rastlinka, ktorá sa používa už mnoho rokov v tradičnej čínskej a indickej medicíne.

Zatiaľ čo sa hovorí o mnohých prínosoch pre zdravie, ktoré prináša, mnoho z týchto tvrdení bolo testovaných len u zvierat.

U ľudí existujú určité dôkazy, že môže zlepšiť kontrolu hladiny cukru a cholesterolu v krvi a to u pacientov s cukrovkou II. typu.

A hoci, Tribulus nezvyšuje testosterón, môže zvýšiť libido u mužov i žien.

Avšak nezlepšuje kompozíciu tela ani výkonnosť pri cvičení.

Zatiaľ čo väčšina výskumov ukazuje, že tento doplnok je bezpečný a spôsobuje len málo vedľajších účinkov, prejavili sa tiež samostatné správy o toxicite.

Rovnako ako u všetkých doplnkov, i tu musíte zvážiť prípadné riziká a prínosy, skôr než začnete s užívaním kotvičníka.